چهارشنبه 05 ارديبهشت, 1397

شما اینجاهستید : رویدادها
تاریخ: 1389/02/12 نظرات: 0 نظر نمایش: 7848 مرتبه تعداد امتیاز: 8   (Article Rating)
سمینار قطار شهری و توسعه پایدار با رویکرد ویژه به شهر اهواز برگزار شد

سمینار قطار شهری و توسعه پایدار با رویکرد ویژه به شهر اهواز برگزار شد

 

 

سمینار قطار شهری وتوسعه پایدار با رویکرد ويژه به شهر اهواز برگزار شد
 
 
 
سمینار قطار شهری وتوسعه پایدار با رویکرد ويژه به شهر اهواز  در دانشکده علوم دانشگاه شهید چمران اهواز،در تاریخ 9 اردی بهشت ماه سال جاری برگزار شد.
شهردار اهواز، در سمينار قطار شهري، توسعه پايدار با رويكردي ويژه به اهواز، يكي از مهمترين دلايل تاخير در اجراي پروژه قطارشهري اهواز را كمبود اعتبارات عنوان كرد و با اشاره به اينكه پيشرفت فيزيكي اين پروژه در سال 88 به نسبت سال 87 حدود 60 درصد رشد داشته،گفت:با توجه به افزايش سرعت اجراي پروژه قطار شهري پيش‌بيني مي‌شود اين پروژه بازهم با كمبود منابع مالي مواجه شود.
وي افزود:  با توجه به عقب ماندگي كلانشهر اهواز از روند توسعه و ناتواني شهرداري از كمك به اجراي اين پروژه ، قطار شهری اهوازنیازمند  توجه و حمايت بيشتر دولت است.
محمدرضا شمسایی اظهار اميدواري كرد: با ورود دستگاه TBM ظرف يكي دو ماه آينده جهشي در پيشرفت اين طرح ايجاد شود. وي با بيان اينكه احداث تونل در آبرفت رسوبي هر چند در سدها انجام گرفته بود اما در اين پروژه ودر اين سطح گسترده براي نخستين بار در كشور اتفاق مي‌افتد، در مورد ديگر ويژگي‌ عمده پروژه قطار شهري اهواز، گفت: اين پروژه بزرگترين پروژه‌اي است كه تمام منافع آن متوجه شهروندان اهواز است.
عضو هيئت مديره قطار شهري اهواز با اشاره به اينكه اهواز حدود 2/1 ميليون نفر و با حاشيه‌ها حدود 5/1 ميليون نفر جمعيت دارد، گفت: در حال حاضر بيش از 300 هزار دستگاه خودرو درون شهري در اهواز بار سنگين ترافيكي ايجاد مي‌كنند.
مهندس هلاکویی ، مدیرعامل سازمان قطار شهری اهواز نیز در سخنانی به سابقه مطالعات ترافیکی و حمل و نقل ریلی در اهواز اشاره کرد و گفت : متاسفانه بحث استفاده از فاینانس ما را حدود 2سال عقب نگه داشت و ما در حال حاضر از فاينانس قطع اميد كرديم و موافقت كلي براي استفاده از اعتبارات دولت گرفته شد. و در حال حاضر نیز همكاري و توجه ويژه تمامي دستگاه‌ها، سازمان‌ها و مديران در به ثمر رسيدن و سرعت كار پروژه بسیاری ضروري است .
وی تاكيد كرد: در سازمان‌ها و دستگاه‌ها بايد فرهنگسازي صورت گيرد تا دستگاه‌هاي خدمات دهنده شهري نگاه درآمدزايي به اين پروژه نداشته و قطار شهري اهواز در كمترين زمان و حداقل امكانات به بهره‌برداري برسد و مردم لذت بهره مندی از آن را بچشند. هلاكويي گفت: متخصصان براي جلوگيري از دفن شدن بسياري از مسائل پيچيده فني و تجارب ارزنده در جريان اجراي اين پروژه، مي‌توانند از آن ديدن نموده  و تجارب  خود را به نسل‌هاي بعد، محققان و دانشجويان منتقل كنند تا راهگشايي براي سرمايه‌هاي آينده كشور باشد.
وي اجراي پروژه قطار شهري  در اهواز را به دليل موقعيت زمين‌شناسي بسيار مشكل‌تر از ساير كلان شهرها دانسته و گفت: در حال حاضراجرای پروژه با سرعت قابل قبولي در حال پيشرفت است.
در این سمینار یکروزه دکتر حجازی استاندار خوزستان نیز حضور داشته و در خصوص پروژه  متروی اهواز و اهمیت اجرای آن گفت:شاید در حال حاضر به نظر برسد که اهواز با مشکل ترافیکی حادی رو به رو نیست ، اما قطعا تا 20 سال آینده با تمرکز زدایی از مرکز ، مراکز استان ها رشد بیشتری خواهند داشت و با توجه به توسعه صورت گرقته در حوزه نفت و گاز ما آینده ی رو به رشدی را پیش رو داریم که نیاز به حمل و نقل ، بسیار در آن حائز اهمیت است.
وی قطار شهری را لازمه ی توسعه پایدار شهر برشمرد و اظهار امیدواری کرد خط 2 مترو اهواز نیز با توجه به اینکه مراحل تصویب و مطالعات را پشت سر گذاشته به اجرا برسد. در این سمینار یک روزه  اساتید دانشگاه های شهید چمران ، تهران ، شیراز ، مسوولان پروژه قطار شهری اهواز ، مسوولان استانی ،شهردار اهواز و جمعی از دانشجویان و علاقه مندان حضور داشتند. و اساتید حاضر در همایش در خصوص تاثیر مترو در حمل و نقل شهری ، تحلیل پایداری جبهه حفاری دستگاه TBMو اثرات زیست محیطی ناشی از احداث مترو به ایراد سخنرانی پرداختند.

 

کد: 60
نویسنده خبر:
 
تصاویر مرتبط
  • سمینار قطار شهری و توسعه پایدار با رویکرد ویژه به شهر اهواز برگزار شد
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

تصویر CAPTCHA
کد نمایش داده شده فوق را در فیلد زیر وارد نمایید.

نويسندگان
گزارش آب و هوا
خطادر حال حاضر امکان نماش آب و هوا وجود ندارد

logo-samandehi